MBK AŠK Slávia Trnava – Šinter Bratislava 67:43
Vedeli sme, aký súperi nás čakajú a aký majú zaužívaný herný spôsob. Naša príprava na zápasy bola teda zameraná najmä na najzákladnejší herný prvok, a to hre jeden proti jednému. Mali sme jasne definované, čo chceme cez víkend hrať v útoku a v obrane a akých pravidiel sa držať. Bohužiaľ, v oboch zápasoch bol herný prejav chlapcov viac ako podpriemerný a výkon akoby cez kopirák.
V prvom sobotňajšom zápase sme nastúpili proti družstvu Šinter Bratislava. Mladý klub a družstvo, ktoré sa svojimi výkonmi ešte zatiaľ neradí medzi obávaných súperov. Avšak tvrdou a poctivou prácou sa posúvajú krok po kroku vpred. Práve toto, sme počas víkendu pocítili na vlastnej koži. Mali sme problém ubrániť hru jeden proti jednému s katastrofickým prechodom do rýchleho protiútoku. V postupnom útoku sme pôsobili na palubovke ako zblúdivci. O to horšie je, že sme mali hrať najzákladnejší útočný systém založený na princípe „hoď a bež“, ktorý sa učí v kategórii U11 a iné družstvá, už vekovo v našej kategórií, používajú tento útočný systém už „iba“ ako kostru svojej hry. Musím kriticky napísať, že keby družstvo Šinteru malo viac skúseností, zápas by sme tak jednoznačne nevyhrali… ak vôbec…
Body Slávia: Kubovič Lukáš 27b. /24 doskokov/ ; Bucalo Simon 14b. ; Bažík Michal 11b. ; Karell Jakub 7b. ; Gálik Šimon 6b. ; Vacula Tobias 2b.
MBK AŠK Slávia Trnava – MBK Karlovka Bratislava 39:103
V druhom víkendovom zápase nás čakal súper z úplne iného cesta. Skúsení, draví, rýchli hráči s vysokou úrovňou individuálnych schopností a poctivou celoplošnou obranou. Ako som načrtol v úvode, chyby ako cez kopirák. Katastrofálna obrana a útok, ten bol skôr o náhode ako pekných, rozumných basketbalových momentoch a kombináciach. Citeľný rozdiel vo víkendových zápasoch bol najmä v tom, že družstvo Karlovky trestalo naše chyby jeden za druhým, nekompromisne. Koniec koncov, výsledok zápasu hovorí sám za seba.
Nerád ťahám štatistiky zápasov do komentárov, pretože každý, kto niečo o športe vie, tak práve to, že štatistiky častokrát nevypovedajú realitu zápasu. Prípadne tie veci, ktoré hráči robia správne a čísla to neukážu, avšak v tomto prípade vypovedajú viac ako hodnotne. A to konkrétne čísla prvého zápasu: Herná produktivita nášho družstva bola na čísle 63,3. Z tohto čísla mal Lukáš Kubovič hernú produktivitu 43,8 a z desať člennej súpisky hráčov bolo päť hráčov v mínusových hodnotách. Zvyšných herný prejav bol teda viac ako nevýrazný. Čo sa týka technických záležitostí, 21 stratených lôpt /proti družstvu ktoré na nás nevyvíjalo žiaden zvýšený tlak v obrane/ , 40% úspešnosť streľby spod koša /29 daných zo 72 pokusov/ a 13 % úspešnosť streľby z poľa.
V druhom zápase bola naša celková herná produktivita celého družstva na mizivej hodnote 5,3. Takúto hodnotu by štatisticky priemerne mal dosahovať jeden striedajúci hráč s minimálnymi zápasovými skúsenosťami. No hodnota, ktorá je ešte viac zarážajúca ako herná produktivita, je počet našich stratených lôpt, konkrétne 44. Opäť, počet stratených lôpt na družstvo na zápas v tejto mládežníckej kategórie by sa mal pohybovať priemerne maximálne do 10 na zápas a aj táto hodnota kolíše v závislosti na úrovni daného zápasu. Ak si spočítame čísla z víkendových zápasov dokopy, 65 stratených lôpt, streľba spolu 45 úspešných zo 149 pokusov, výsledok našej obrannej činnosti 146 bodov od súpera, myslím si, že to vypovedá viac ako jasne o našom hernom prejave.
Nechcem chlapcov prostredníctvom tohto článku iba karhať, no fakty sú jasné a treba im čeliť. Nevytýkam vôbec prístup chlapcov k pravidelnosti tréningov, no problém vidím v ich nasadení. Pokiaľ sami chlapci nebudú chcieť pracovať na vyšších obrátkach, nemôžeme očakávať posun vpred a zlepšenie. Koniec koncov, sám jeden z najväčších basketbalových hráčov Michael Jordan vravel a prízvukoval „Ako trenuješ, tak aj hráš, a každé družstvo dokáže byť len tak silné, ako jeho najslabší článok“.
Body Slávia: Bucalo Simon 14b. ; Kubovič Lukáš a Bažík Michal po 8b. ; Gálik Šimon 3b. ; Karell Jakub, Šiška Matúš a Nagy Alexander po 2b.