Ako hodnotí sezónu tréner Peter Ilko.
Blíži sa koniec sezóny U14, ako hodnotíš sezónu ako celok?
Bola to moja prvá sezóna pri tomto mužstve a myslím si, že ju možno hodnotiť pozitívne. Chalani tvoria super partiu na ihrisku a myslím, že aj mimo neho. Výsledkovo sme sezónu zvládli tiež dobre, aj keď sme hrali v skupine 5-8 a porovnanie s lepšími celkami nám chýbalo.
Družstvo U14 urobilo výrazný posun vpred, je to tak?
Áno, chalani sú vo veku, kde je progres asi najbadateľnejší. Snažili sme sa vniesť trochu organizácie do našej hry. Veľký dôraz sme kládli na obranu a rýchle prechody do útoku. Keď sme tieto veci dokázali preniesť z tréningov aj do zápasu, na našu hru sa určite dalo pozerať.
Čo nás najviac trápi v tomto mládežníckom družstve?
Myslím, že dve veci: prvá je slabá agresivita najmä v obrane. Na jej zvýšení neustále pracujeme a nejaké náznaky sme už preniesli aj do zápasov, ale myslím si, že v tomto smere máme ešte obrovské rezervy. Druhá vec je, že v družstve počas minulej sezóny trénovali chalani rôznej výkonnosti aj rôzneho veku. Tento faktor občas spomaľoval tréningový proces. Od budúcej sezóny by sme už mali tvoriť dva tímy, takže verím, že sa to odrazí aj na našom basketbalovom napredovaní.
Vieme, že končíš pri družstve mužov a naplno sa budeš venovať iba U15, Tvoje ciele?
Popri mojom zamestnaní sa trénovanie dvoch tímov už dalo stíhať len veľmi ťažko a tak som sa rozhodol, že sa budem venovať len U15. Ciele mám dosť vysoké, lebo verím, že v tomto mužstve vyrastajú niekoľkí schopní basketbalisti. Krátkodobo: dotiahnuť sa výkonnostne na tie najlepšie slovenské družstva, strednodobo: účasť na Final 4 Kadetov, dlhodobo: vychovať hráčov, ktorých bude basketbal baviť, či už na profesionálnej úrovni, alebo na amatérskej.
Čo budeš vyžadovať od svojich zverencov, predsa len to bude už súťaž starších žiakov…
Tým, že sa náš tím rozdelí a zostanú v ňom tí starší, budem určite vyžadovať čo najvyššie nasadenie na tréningoch, ktoré sa určite časom prenesie aj do zápasov. Musíme si uvedomiť, že ak chceme byť úspešní, musíme ísť na sto percent počas všetkých tréningoch a samozrejme aj na zápasoch. Musíme našu hru jednoznačne zrýchliť a tak sa postupne vyrovnávať tým najlepším. To si ale vyžaduje maximálnu sústredenosť a nasadenie na tréningoch.

A ako Palo Kucharek, vedúci družstva:
Hráči:
Treba úprimne poďakovať všetkým hráčom za túto sezónu. Počas sezóny som videl snahu družstva ako celku o zlepšenie a o čo najlepšie výsledky.
Zloženie družstva:
Družstvo U14 mierne trpí nedostatkom hráčov ročníka 2003. Hráčov ročníka 2003 máme iba 9, navyše niektorých trápili problémy s kolenami. V tíme počas sezóny hrali hráči ročníka 2002 – 2 hráči, ročníka 2004 – 6 hráčov a ročníka 2005 – 3 hráči. Špeciálna kategória sú hráči ročníka 2004 a 2005, ktorí hrali okrem našej súťaže ešte jednu súťaž navyše.
Výsledky:
Družstvo U14 odohralo 28 súťažných a 7 prípravných / turnajových zápasov. V základnej súťaži U14 sme odohrali 16 zápasov (8 výhier, 8 prehier), nad naše sily bol jednoznačne Inter Bratislava. V nadstavbovej časti sme odohrali 12 zápasov (12 výhier, žiadna prehra). Celkovo sme v skupine Západ obsadili 5 miesto, čo je najlepšie umiestnenie družstva žiakov za ostatné roky. Treba pripomenúť, že náš prvý zápas v ročníku 2014/2015 sme prehrali v Nitre 151:18, v tejto sezóne sme s Nitrou hrali 4x, z toho 3x víťazne.
Ocenenie:
Tento rok sme ocenili 3 hráčov:
– Benjamín Bejda: za najvyšší počet odohraných zápasov za U14. Ben odohral 33 z 35 všetkých zápasov.
– Matej Kuchárek: najlepší hráč tímu (MVP). Matej dal zároveň najviac bodov za U14: 397 bodov z celkových 1506.
– Lukáš Morvay: Hráč s najlepším zlepšením (MIP). Lukáš, ako basketbalový nováčik, začal na začiatku sezóny v družstve U13, ale svojimi výkonmi sa prebojoval do základného tímu U14.
Tréneri:
Poďakovanie patrí predovšetkým hlavnému trénerovi Petrovi Ilkovi, ktorý vytvoril tú správnu atmosféru pre dobrý basketbalový tím. Vďaka patrí aj pomocnému trénerovi Máriovi a tiež všetkým občasným trénerom (Viktor, Šušo, Dano).
Fan klub:
Zvláštne poďakovanie patri nášmu fan klubu z OZ Iskierka. Fanúškovia z OZ Iskierka boli na našich 6 zápasoch tejto sezóny a vždy vytvorili tú správnu atmosféru, ktorá pomáhala našim hráčom k výnimočným výkonom. Zároveň si želám, aby v ďalšom ročníku chodilo na zápasy viac rodičov a rodinných príslušníkov. Chalani určite ocenia aj takúto formu podpory.