Tréner Ivan Šušanský hodnotí letnú prípravu družstva U15.

V blížiacom sa začiatku hráčskeho obdobia 2022/2023 sa predstaví naše družstvo starších žiakov-U15 v bojoch o kvalifikáciu sa do skupiny „GOLD“. Odvíjajúc sa od tejto skutočnosti sme hneď od úvodu letnej prípravy mali jasne definovaný cieľ, a to pristúpiť k príprave maximálne zodpovedne. Koniec koncov, úroveň letnej prípravy je jeden z najdôležitejších faktorov priebehu celého hráčskeho obdobia. Nehovoriac o tom, že kvalifikačné zápasy sú neodkladne hneď po nej. Som veľmi rád, že už väčšina chlapcov a aj rodičov tento fakt pochopila a mohli sme sa celý august, vrátane sústredenia venovať naplno basketbalu. Náplň tréningových jednotiek sme smerovali k zdokonaľovaniu herných činností jednotlivca a nechýbali ani atletické tréningy na rozvoj celkových pohybových schopností. Chcem chlapcov pochváliť najmä za prístup. Na všetkých tréningoch bolo vidno ich maximálne možné nasadenie a doslova až radosť z toho, keď nevládali. Chlapci si už dobre uvedomujú, že musia ísť až na dno svojich síl aby sa posúvali ďalej. Práve týmto prístupom dokázali, a to najmä sami sebe, že sú z nich pomaly ale isto, pravý športovci. A ja, z postu trénera môžem byť, a aj som, na nich hrdý. 

Tak, ako býva zvykom, sme po zodpovednej príprave pristúpili k priateľským prípravným zápasom. Som veľmi rád, že sa nám podarilo dohodnúť na prípravných zápasoch a spolupráci s družstvom zo Zlína (Česká republika). V prvom dvojzápase sme privítali Zlín u nás doma v Trnave. Na našom hernom výkone, v úvodných zápasoch, bol veľmi cítiť výpadok z herného kolotoča a rozbiehali sme sa naozaj veľmi ťažko. No nebudem sa podrobnejšie k týmto zápasom vyjadrovať, nakoľko ku spomínaným zápasom bol napísaný článok. Môžem len dodať, že sme skúsenosti a postrehy zo zápasu pretavali do tréningového procesu a vedeli sme, na čom pracovať. 

Na ďalšie priateľské stretnutia sme vycestovali tento krát mi do Zlína. Úvodom tohto úryvku chcem poďakovať družstvu Zlína a funkcionárom za kvalitné zápasy a ich sprostredkovanie. Čo sa týka nášho herného výkonu v týchto zápasoch, bolo cítiť zlepšenie a najmä vidieť na chlapcoch ich už hernú pohodu. Dokázali sme sa v oboch zápasoch držať vecí, ktoré trénujeme a práve tento náš prejav a úsilie nás staval do pozície solídneho súpera. Samozrejme, vývin zápasov nám opäť ukázal nedostatky a naše rezervy. No som za to rád, pretože prípravné zápasy majú práve tento charakter – „vyladiť muchy a dať priestor každému jednému hráčovi sa vyhrať“ . Celkovo môžem náš dvojzápasový „výlet“ do Zlína považovať za nadmieru úspešní a dovolím si tvrdiť, že sme našim výkonom zanechali dobrý dojem. Záver prípravných zápasov sme zavŕšili v Pezinku. Do Pezinka sme vycestovali naozaj v širokom zložení, kedy sa ku družstvu starších žiakov pripojili aj mladší. V zápase dostali priestor všetci hráči a zadosťučinením za ich robotu môže byť aj fakt, že sa v zápase nikto „nestratil“ a každý bodoval.

Keby som mal všetko zhodnotiť v krátkosti a dať do bubliny, myslím si, že sme mali úspešnú letnú prípravu a aj zápasy. Chlapci sa ztužili ako kolektív ťahajúc práve za jeden povraz. Povraz ťažkej, ale radosť prinášajúcej driny zo športu, ktorý máme všetci radi. 

Záverom patrí aj moje veľké poďakovanie všetkým, ktorí sa okolo chlapcov a nášho družstva pohybujú. Všetci dobre vieme, že zažívame turbulentné časy a nie vždy je ľahké dať veci dokopy. Taktiež ďakujem všetkým rodičom za ich prístup ku športovému klubu a nastaveným pravidlám. Práve oni sú totiž to nosným kameňom našej koncepčnej práce s družstvom, z pohľadu faktoru osôb podporujúcich ich ratolesti v športovom živote a rozvoji ich osobitosti k zodpovednosti v pravidelnom prístupe k tréningom a zápasom.

Za celé naše družstvo môžem povedať, že sa tešíme na nastávajúcu sezónu a na to, čo zo sebou prinesie. V neposlednom rade sa taktiež tešíme na kvalitných súperov a zápasy s nimi. Verím, že sa nám podarí ukázať sa v čo najlepšom svetle a že nás najbližšia sezóna posunie opäť vpred.