Počas Veľkonočných sviatkov sa naša kategória „Starší žiaci-U15“ zúčastnila už 27. ročníka veľkého medzinárodného turnaja „Easter Tournament“ v susednej Českej republike.
V tomto ročníku sa v Ostrave počas štyroch dní stretlo 147 basketbalových tímov všetkých mládežníckych dievčenských a chlapčenských kategórií prakticky zo všetkých štátov strednej Európy.
Rozpis turnaja nás vylosoval do skupiny „A“, kde sme boje o umiestnenia sa v základnej časti zahájili proti družstvám BK NH Ostrava (CZE), BC Kolín (CZE), Újpest-MT (HUN), Ježica Ljubljana (SLO) a Friedenau Berlin (GER).
S kľudným svedomím môžem hneď v úvode článku povedať, že sme sa proti takto kvalitným súperom prezentovali najlepšie ako chlapci dokázali. Dôkazom sú dve výhry a relatívne vyrovnané dve stretnutia z piatich zápasov základnej skupinovej časti, v ktorých nám len jeden súper ukázal jasnú dominanciu.

Ježica Ljubljana 89 : 46 MBK AŠK Slávia Trnava

Úvodný zápas turnaja sme začali hneď z ostra, kedy sme nastúpili, už teraz proti známemu víťazovi celého turnaja našej kategórie, proti družstvu z hlavného mesta Slovinska – Ježica Ljubljana.
Už od úvodného rozskoku až po posledný hvizd rozhodcov bolo poznať dominanciu súpera na palubovke. Hráči Ljubljany sa prezentovali technicky krásnou, rýchlo-dynamickou hrou, ktorú šperkovali zdravou športovou agresivitou v obrane a ľahkými hernými kombináciami a zakončeniami v útoku.
Pravda je taká, že hneď tento úvodný zápas nám ukázal skutočnú úroveň špičkového európskeho mládežníckeho basketbalu. Musím povedať, že moji hráči sa síce v úvode stretnutia nastavenej latky úrovne herného prejavu súpera zľakli a mali sme problém držať krok a tempo, no s pribúdajúcim časom zápasu sme sa dokázali za pochodu adaptovať. Pochopili sme, že na tejto úrovni basketbalu už musíme všetky herné činnosti robiť o dosť kvalitnejšie, zodpovednejšie a precíznejšie.
I keď skóre po zápase na svetelnej tabuli nebolo zrovna oku lahodiace, odnášame si z tohto zápasu obrovskú dávku skúseností, ktoré nám poslúžia ako základ k ďalšiemu napredovaniu a práve za týmto účelom sme sem pricestovali.

MBK AŠK Slávia Trnava 33 : 46 Újpest-MT

V druhom stretnutí turnaja sme si zmerali sily s družstvom z hlavného mesta našich južných susedov – Újpest-MT Budapešť. Do zápasu sme vstúpili veľmi koncentrovaní a odhodlaní vylepšiť si chuť po predošlom zápase a hlavne vyvarovať sa chybám, ktoré sme robili. Tento náš cieľ sa nám darilo plniť, kedy na našej hre bolo poznať už hneď zužitkovanie skúseností z predošlého stretnutia a pri každej jednej hernej situácii sme boli dôslednejší pri jej riešení.
Myslím si, že toto stretnutie bol súboj obrán, čomu naznačuje aj samotný výsledok. Skóre stretnutia bolo od úvodu až po záver relatívne vyrovnané a mali sme na dosah už prvú výhru, no skúsenejšie družstvo súpera si zápas ustrážilo a nepustilo nás do dramatickej koncovky.

BK NH Ostrava 65 : 28 MBK AŠK Slávia Trnava

Druhý deň turnaja sme mali na programe len jedno stretnutie s domácim družstvom BK NH Ostrava. Tak, ako predošlé zápasy, tak aj tento sa niesol v rýchlom a technicky zručnom tempe.
Okrem zbierania skúseností po individuálnych stránkach hry hráčov sme zbierali potrebné skúsenosti aj v herných systémoch a zdokonaľovali sme koncepciu našej hry. Konkrétne v tomto stretnutí sme sa snažili súpera vykoľajovať z tempa hry zmenami obranného systému. Prioritne sa snažíme brániť poctivú celoplošnú osobnú obranu muž-proti-mužovi, no postupne do hry vnášame zónovú obranu s prislúchajúcim pressingom.
Ak sa na tento zápas pozriem z pohľadu nezávislého trénera, bolo úžasné sledovať mladých hráčov, ako si poctivo plnia svoju úlohu v obrannej časti hry a chápu nealibistický prístup zónovej obrany za vyšším účelom ako „zapchávania šestky a vychcanosti“. No máme ešte rezervy v rotáciách a v celkovom pohybe v obrannom systéme, ktoré nám zápas jednoznačne ukázal a na ktorým budeme najbližšie tréningy pracovať. Na druhej strane, z útočného pohľadu bolo taktiež úžasné sledovať vysokú hernú inteligenciu súpera, ktorý jasne plnil trénerove pokyny a dokázal sa zápasu prispôsobiť a správne riešiť vzniknuté situácie.
Opäť môžem len povedať, že sme absolvovali jeden z ďalších zápasov, ktorý nám veľa ukázal a dal.

BC Kolín 33 : 80 MBK AŠK Slávia Trnava

MBK AŠK Slávia Trnava 53 : 50 Friedenau Berlin

Posledné dva zápasy základnej skupiny boli akoby z iného súdka, no taký je šport a som rád, že sme sa opäť stretli s niečím iným/novým. Chlapci museli „za pochodu“ chápať moje pokyny a prispôsobovať sa zmenám našej koncepcie v jednotlivých zápasoch. Aj toto je však veľmi dôležitý činiteľ športového výkonu či jednotlivca alebo družstva a som rád, že sme tieto zápasy zvládli a posunuli sa opäť o pár krokov vpred.
Kým na súpera z Kolína sme nastupovali s cieľom celoplošnej agresívnej osobnej obrany a chceli sme ťažiť z rýchlych protiútokov, tak na súpera z Berlína sme museli hrať rozumný vysunutý zone-press za účelom spomaľovania ich rozohrávky a byť zodpovedný v následných rotáciach zónovej obrany a hrať rozumný postupný útok. Ako som už vyššie písal, obe tieto zmeny sme úspešne zvládli a pripísali si víťazstvá. Prakticky som rád, že sa do zápasu zapojili všetci hráči a každý bojoval a hral najlepšie ako vedel. Chalani si určite tieto víťazstvá zaslúžili.
Ďalším veľkým činiteľom týchto dvoch zápasov bol náš skvelý šiesty hráč, kedy nás milo mladší hráči z kategórie U12 a rodičia prekvapili a prišli chlapcov povzbudiť. Dodávali nám potrebnú energiu a hnali nás vpred. Touto cestou im patrí moje veľké ďakujem za vytvorenie skvelej športovej kulisy a zápasy sme si veľmi užili.

ŠBK Galaxy Košice 48 : 40 MBK AŠK Slávia Trnava

V zápase o konečné umiestnenie sa sme sa stretli so známym tímom z východného Slovenska – ŠBK Galaxy Košice. O zápase nie je už moc čo povedať, dobehla nás vyčerpanosť a náročnosť celého turnaja.
Nemôžeme sa na toto síce vyhovárať, no faktom zostáva, že sme zápas fungovali systémom „kto môže a vládze, hrá“. Víťazstvo záverom turnaja by nás určite potešilo, no aj napriek prehre sme odchádzali s dobrým pocitom. Som rád, že sa do zápasu zapojili opäť všetci hráči a mali možnosť zápasovo sa rozvíjať.

Záverom článku chcem vyjadriť obrovské poďakovanie ľuďom, bez ktorých by účinkovanie nášho družstva na turnaji nebolo možné. Vedúce družstva – Iveta Karellová a Matea Bucalo – vynaložili kopec voľného času a perfektne nás zorganizovali a vyriešili všetky potrebné záležitosti. Ďakujeme !!
Taktiež ďakujem svojmu asistentovi – Jakubovi Švecovi, ktorý s nami na turnaji bol a venoval chlapcom kopec času, postrehov a rád počas turnaja.
Oficiálna stránka turnaja
tréner Ivan Šušanský